Publicum Commodum o.s. vás srdečně zve na akci
Varšavské povstání 1944 a Pražské povstání 1945
pořádanou společně s Městskou knihovnou Praha, Mariánské nám. 1, Praha 1
dne 6. května 2015 - začátek v 18:00 hod.
Program :
historický výklad a diskuze s PhDr. Pavlem Žáčkem
o významu Pražského povstání 1945 v souvislosti s Varšavským povstáním 1944
Na závěr diskuze bude od 19.00 hod.promítnut film
Město 44
Za Publicum commodum:
JUDr. Jaroslava Janderová, JUDr. Jan Žatecký, Mgr. Ivan Bednář, Jiří Verner
Varšavské povstání propuklo 1. srpna 1944 a jeho účelem bylo osvobodit Varšavu pokud možno ještě před příchodem Rudé armády a zabránit tak ustavení Stalinovy loutkové vlády.
Povstání nemělo naději na dlouhodobý úspěšný boj bez pomoci zvenčí, jenomže Rudá armáda, která byla na dohled, zastavila svůj postup a dlouho odmítala byť jen poskytnout povstalcům přísun zbraní a střeliva. Boje trvaly 63 dnů. Ztráty na polské straně byly 10 tis. mrtvých, 7 tis. pohřešovaných a asi 5 tis. raněných vojáků a asi 120-200 tis. obětí v civilním obyvatelstvu. Mezi zabitými bylo hodně mládeže, zejména varšavská inteligence. Němci v průběhu povstání masově vraždili zajatce, včetně žen, které sloužily jako ošetřovatelky a spojovatelky, dětí, které sloužily jako polní pošta a týlové spojky, i naprosto nezúčastněných civilistů. Na německé straně bylo 7 tis. zabitých, 6 tis. pohřešovaných a 9 tisíc raněných, 200 zničených tanků a obrněných vozidel.
Porážka povstání a likvidace Varšavy znamenala kritické oslabení podzemního státu v tu nejnevhodnější dobu, což logicky vyústilo v jeho neschopnost účinně vzdorovat pozdějšímu nástupu komunistické diktatury.
Město 44
Během jediného týdne od premiéry v září loňského roku dokázal film Město 44 přilákat do kin dvě stě tisíc diváků. Válečnou romanci z okupované Varšavy, jež se postaví na odpor německému nacismu a bolestně vykrvácí, režíroval mladý a nezavedený Jan Komasa a na vizuálních efektech polského velkofilmu se spolupodíleli i Češi.