Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Akce občanského sdružení

Dvě totality stačily!

Pojďme hájit demokracii, dvě totality stačily – tak se jmenovala akce, kterou 17. listopadu uspořádal, za podpory MČ Praha 1, občanský spolek Publicum commodum a která připomněla tragické události z podzimu roku 1939 i surové potlačení studentské demonstrace před šestadvaceti lety, jež odstartovalo Sametovou revoluci.

„Cílem naší akce bylo připomenout události z obou let v neztenčené míře, mimo jiné proto, že byly studentskými a protitotalitními. A jak v roce 1939, tak v roce 1989 studenti projevili velkou dávku statečnosti," vysvětlila Jaroslava Janderová a dodala další pádný důvod pro uspořádání akce: „Velmi mě a mé kolegy překvapuje, že když se vysokoškolských studentů zeptáte na data 21. srpen 1968, 17. listopad 1939 či 1989, poněkud tápou, kam tyto události zařadit, co se během nich vlastně stalo a jaký mají význam."

V této souvislosti pak ocitovala poučná slova dnes již zesnulého osvětimského vězně Roberta Barteka, který kromě nacistického prožil i komunistický koncentrák: „Jsme již dnes hodně vzdáleni od oné apokalyptické doby. Jsme od ní tak daleko, že se nám to často zdá být jen zlým snem. Můžeme ale také už lépe posoudit, jaké si z ní lidstvo vzalo poučení. Můžeme říci, že ne vždy a ne všude. Dosud přece působí ve světě síly rozsévající národnostní a rasovou nesnášenlivost, existují bezpráví a útlak. A proto nesmíme a ani nemůžeme zapomenout na Osvětim – a vlastně nejen na tento symbol nacistické zvůle a krutosti, ale na celý ten zrůdný systém, který připravil o životy miliony lidí. Osvětimský tábor, ať jsme tam byli sebekratší dobu, poznamenal náš další život. A generace, která přichází po nás, by rozhodně zapomenout neměla. Je to v jejím vlastním zájmu."

„Děkuji organizátorům za uspořádání poučné i programově zajímavé akce, při které nechyběly povídání o historii i skvělá hudba," ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se akce v dolní části Václavského náměstí zúčastnil, a dodal: „Toto náměstí je symbolickým místem našeho národa, které bylo svědkem historických zlomů. Manifestace v roce 1939 a 1989, jež si v těchto dnech připomínáme, byly o to cennější, že je uspořádali studenti. Před 76 lety bohužel ale ani oni nezabránili nástupu nacistické diktatury, následované tou komunistickou. Rok 1989 už i díky studentům přinesl naštěstí svobodu – krásnou i komplikovanou a hlavně křehkou."

O hudební část programu se při úterní akci postarali Jaroslav Hutka, Luboš Andršt či kapela J. J. Jazzmen. O fundované průvodní slovo pak například historik Pavel Žáček a Jaroslava Janderová, předsedkyně Publicum commodum a členka pražského zastupitelstva. Mezi hosty se objevila řada osobností jako například členové Rady Městské části Praha 1 Tomáš Macháček a Eva Špačková. (C) Video, foto i text převzaty s laskavým svolením MČ Praha 1 z www.praha1.cz