Najdete nás na Facebooku

Podporují nás:

Proč nepřijel chorvatský ministr?

 

Vláda schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb. Ministr financí Andrej Babiš si od něj slibuje lepší výběr daní. Systém má být spuštěn někdy v únoru 2016.

 

O zavedení registrace tržeb se v Česku mluví od voleb na podzim 2013. Přestože politici považují projekt za naprosto klíčový, začíná nabírat zpoždění. Ministerstvo financí připouští, že se původně plánovaný termín 1. ledna 2016 nestihne.

Čeští politici neumějí zavést včas ani projekty, které považují za klíčové a zásadní. Po nekonečném příběhu výstavby tuzemských dálnic či zaostávající elektronizaci státní správy se zpoždění zřejmě nevyhne ani další prioritní oblasti: zavádění elektronické evidence tržeb.

Přitom Chorvatsko, které je pro český projekt vzorem, zvládlo zavést elektronickou evidenci tržeb za půl roku a zavedlo povinnost registračních pokladen k 1. 1. 2013. Prý se systém, podle českého ministra financí, ohromně osvědčil. Chorvatský model se pro něj stal stejnou mantrou, jako byl svého času Babišův matrix či nedávno karuselové firmy.

Aby dodal svým tvrzením jakousi věrohodnost, slíbil Andrej Babiš (ANO) v dubnu letošního roku v TV Prima, že do ČR přiveze chorvatského ministra financí, aby Čechy poučil o registračních pokladnách.

Doposud chorvatský ministr nepřijel! A zřejmě ani nepřijede.

Ze dvou důvodů. Jedním je skutečnost, že ministr financí v Chorvatsku, který povinné registrační pokladny zavedl, sociální demokrat Slavko Linič a byl 6. 5. 2014 odvolán z funkce ministra a 8. 6. 2014 byl i vyloučen ze své strany.

Díky zavedeným opatřením došlo v Chorvatsku k prudkému poklesu výběru daní. - DPH o 4,7 mld. Kč (1,3 mld. HRK),   - daň z příjmu o 930 mil. Kč (259 mil. HRK). V říjnu loňského roku muselo dojít k úpravě státního rozpočtu právě z důvodu výpadku příjmů – deficit dosahl 56,2 mld. Kč (15,6 mld. HRK)

Andrej Babiš tedy v dubnu 2015 sliboval něco, o čem musel nutně vědět, že nemůže splnit. Jako obvykle věšel divákům televize Prima bulíky na nos.

Druhým důvodem je, že i kdyby Slavko Linič byl v dubnu letošního roku ještě chorvatským ministrem financí, musel by vysvětlovat, proč v Chorvatsku došlo ke snížení počtu živnostníků, malých a středních podnikatelů. Kdo by se dobrovolně nechal šikanovat ministerskými úředníky, kteří zavedením pokladen a jejich kontrolou získají neomezenou moc?

Dává-li nám Babiš chorvatský model za vzor, proč mlčí o případu cukrárny v chorvatském Zadaru, která byla zavřena kvůli přebytku 7 kun v registrační pokladně. Daňoví kontroloři podnik loni zavřeli na celých pět dnů, a to uprostřed nejrušnější turistické sezóny.

Zatím nebylo nikde v Evropě prokázáno, že by registrační pokladny přinesly dlouhodobý efekt v potírání daňových úniků. Ani údajný zvýšený výběr daní v zemích, kde jsou registrační pokladny zavedené, nepřispěl k lepšímu ekonomickému stavu či růstu těchto zemí

Vedle toho pochopitelně se otevře se prostor pro špehování a udávání ve velkém. Místo podpory tzv. střední třídy, která patří k pilířům demokratických systémů, se tak otevře cesta k oligarchii a ochlokracii. Státní moc a velké kapitálové skupiny se vzájemně propojí.

Morální znechucení živnostníků, malých a středních podnikatelů, kteří v poslední době neustále slýchají, že neplatí daně a kradou, povede dalšímu propadu důvěry ve stát a k posílení jeho represivních složek.

Nechceme-li vnímat chorvatské zkušenosti, měli bychom se poučit z vlastních. Tzv. sKarta, nebo také „sociální karta“ či „karta sociálních systémů“ skončila v dubnu 2014. Za ukončení projektu, který s velikou slávou odstartoval již v roce 2012, požadovala Česká spořitelna přes 200 milionů.

Většina řidičů si určitě ještě pamatuje problémy s centrálním registrem vozidel, kvůli nimž se tvořily dlouhé fronty u přepážek. To vedlo k hromadnému podávání žádostí o odškodnění. Podobné to bylo i s centrální databází řidičů.

Nicméně jsem si v pátečních novinách přečetl povzbudivou zprávu. Provozovatelé veřejných WC prý získají výjimku. Jde prý o nízkopříjmovou veřejnou službu, u které je zavedení registračních pokladen nežádoucí, protože by mohlo dojít ke snížení nabídky této služby.

Aspoň na záchod si budeme moci odskočit bez dohledu velkého bratra.

 

Ivan Bednář

ivanbednar.blog.iDNES.cz